CV

Andrzej Zimniak
Biogram


Pisarz, publicysta i naukowiec (chemik), ur. w 1946 r. w Warszawie. Wydał 13 książek: 8 zbiorów opowiadań, 3 powieści, zbiór esejów futurologicznych i poetycki tomik fraszek. Literacki debiut przypada na rok 1980 - pierwsze opowiadanie „Pojedynek” ukazało się w tygodniku Politechnik, dziś dorobek Zimniaka obejmuje blisko 80 opowiadań, mikropowieści i powieści. Ukazały się następujące pozycje książkowe: „Szlaki istnienia” (Nasza Księgarnia 1984, debiut), „Homo determinatus” (Wyd. Poznańskie, 1986), „Opus na trzy pociski” (Iskry, 1988), „Spotkanie z wiecznością” (Nasza Księgarnia, 1989), powieść „Marcjanna i aniołowie” (Wyd. Poznańskie, 1989), „Samotny myśliwy” (Alfa, 1994), „Klatka pełna aniołów” (Prószyński i S-ka, 1999), „Łowcy meteorów” (Sorus, 2000), „Śmierć ma zapach szkarłatu” (Fabryka Słów, 2003), powieść „Biały rój” (Wyd. Literackie, 2007), zbiór esejów futurologicznych „Jak nie zginie ludzkość” (Solaris, 2008), tomik poetycki „Fraszki rubaszne” (Solaris 2012) oraz powieść „Władcy świtu” (Rebis, 2014). Ponadto zbiór 9 opowiadań „Au bout sera le Verbe” (Na końcu będzie słowo) ukazał się w przekładzie francuskim (TheBookEdition.com PH, 2010) w wersjach elektronicznej i drukowanej. Opowiadania Zimniaka znalazły się także w 15 antologiach, spośród których 13 ukazało się w Polsce, a 2 w USA i Czechach, prezentując w tłumaczeniach utwór „Klatka pełna aniołów”. Jego utwory ukazywały się w czasopismach również w jęz. białoruskim. Ukazały się także wznowienia wcześniejszych utworów, w tomach „Rzeźbiarze o poranku” i „Pęknięty dzban” (oba w Solaris, 2015), „Klatka pełna aniołów” jako audiobook (Storybox.pl - Heraclon International, 2015), oraz dwa e-booki (zbiory) w BookRage: „Randka z Homo sapiens” (2013) i „Klatka pełna aniołów” (2014).
Laureat nagród literackich, m. in. miesięcznika „Fantastyka”, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki oraz klubu SFAN; za opowiadanie „Klatka pełna aniołów” otrzymał w 1995 r. nominację do Ogólnopolskiej Nagrody im. Janusza Zajdla. Od roku 1991 r. członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pomysłodawca i animator Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (od 2008 r. do chwili obecnej).
Autor ponad 100 esejów, artykułów i felietonów popularnonaukowych, publikowanych w prasie i czasopismach. Zakres tematyczny: prognozowanie rozwoju, zagrożenia cywilizacyjne, genomika, odżywianie jako profilaktyka prozdrowotna, zagadnienia związane z upowszechnianiem nauki, rola słowa w cywilizacji obrazkowej, humorystyczna groteska. Wygłosił ponad 150 wykładów popularyzatorskich i futurologicznych.
Naukowiec i nauczyciel akademicki, uczestnik kilku badawczych stażów zagranicznych w USA, m. in. w Cornell University. W dziedzinie nauk chemicznych autor ponad 40 oryginalnych artykułów naukowych ogłoszonych w anglojęzycznych czasopismach i patentów, a także ponad 50 komunikatów z własnych prac badawczych, w większości przedstawianych na międzynarodowych konferencjach. Laureat nagród za osiągnięcia naukowe. Od 1997 roku do dziś współorganizator Festiwalu Nauki w Warszawie, pomysłodawca i redaktor książki „Inżynieria genetyczna - u progu nowej ery” (CUN PAN, Warszawa 2000).
Zimniak twierdzi, że świat jest zbyt ciekawy, żeby poprzestawać na jednym zajęciu, stąd jego zainteresowania: pisarstwo, nauka, publicystyka, fotografia, podróże, nurkowanie i eksploracja wulkanów. Chętnie rozmawia z ludźmi, którzy potrafią nie tylko mówić, ale także słuchać. Więcej informacji i dane kontaktowe na stronie autora: „http://zimniak.art.pl/”.


Grudzień 2015